آخرین خبرها
صفحه اصلی / نقد و بررسی / بلاک حرکت و دستورات مربوط به آن قسمت سوم

بلاک حرکت و دستورات مربوط به آن قسمت سوم

بلاک حرکت و دستورات مربوط به آن قسمت سوم

زاویه‌های قراردادی که در اسکرچ استفاده میشوند در شکل 2-6 نمایش داده شده است.

21

شما وقتی از بلاک حرکت دستور در جهت… . قرار بگیر را انتخاب میکنیم، برای وارد کردن عدد جهت زیر آن یک دایره با جهت‌ها نشان داده میشود که میتوانیم هر زاویه‌ای را که خواستیم انتخاب کنیم. در شکل رو به از جهت فلش دایره میتوانیم ببینیم با انتخاب عدد 120، شکلک به کدام جهت میرود.

22

نکته

برای این که ببینید شکلک شما در حال حاضر دارای چه جهتی است، می‌توانید به ناحیه تنظیمات شکلک که در شکل 2-3 آمده، مراجعه کنید در ضمن در همان جا میتوانید اطلاعات را تغییر دهید.

خوب حالا که میدانیم جهت دادن به شکلک‌ها چگونه است و دستورات مطلق و نسبی را شناختیم، ببینیم عملکرد موشکمان با دستورهای حرکت نسبی، مانند دستورات زیر بررسی می‌کنیم.

23

در ابتدا با دستور برو، موشک به مرکز صحنه می‌رود، با دستور 2، موشک در جهت بالا قرار میگیرد، با دستور3، موشک 45 درجه به سمت راست می‌چرخد، با دستور 4، موشک 100 گام حرکت می‌کند و با دستور 5، موشک 45 درجه به چپ می‌پیچد.

نکته:

دستور در جهت… . قرار بگیر، هیچ اطلاعی در مورد حالت شکلک ما ندارد و گاهی اوقات این دستورات هیچ اثری روی شکلک‌ها ندارند. بطور مثال دو شکلک زیر را ببینیم:

24

شکلک سگ رو به راست و پروانه رو به بالاست. فکر می‌کنید اگر دستور در جهت 90 درجه قرار بگیر را به این دو شکلک بدهیم چه اتفاقی می‌افتد؟ شاید فکر کنید که پروانه به سمت راست می‌چرخد و سگ جهتش تغییری نمیکند، چون خودش در ابتدا سمت راست بوده است. در واقع هیچ کدام از شکلها جهتشان تغییری نمیکند. چون اگر به ناحیه‌ی تنظیمات شکلک پروانه نگاهی بندازیم، می‌بینیم جهت آن در هنگام کشیدن این شکلک در این حالت 90 درجه در نظر گرفته شده است. جهت‌های این شکلک را می‌توانید به نمای حالت پروانه وارد شده و در صفحه‌ی ویرایشگر شکل پروانه را اصلاح کنید. به این صورت که با ابزار فلش کل شکل پروانه را انتخاب کرده و آن را در جهت 90 درجه‌ی اسکرچ، یعنی سمت راست بچرخانید و بفیه‌ی حالت‌هایش را نیز به همین ترتیب اصلاح کنید.

25

گاهی اوقات می‌خواهیم شکلکمان از موقعیت فعلی خودش فقط حرکت عمودی یا افقی داشته باشد، در اینجا از دستورهای بلاک حرکت، x را به میزان… … . تغییر بده، y را به میزان… . تغییر بده استفاده می‌کنیم. در مثال شکل

2-8 استفاده از این دستورات را میبینیم.

26

بعد از این که موشک به مرکز صحنه آمد، با دستور1 که می‌گوید x را به میزان 50 تغییر بده، در جهت افقی 50 گام به سمت راست می‌رویم. در دستور 2 که می‌گوید y را به میزان 50 تغییر بده، در جهت عمودی 50 گام به بالا

می رویم، در بقیه‌ی دستورات هم دستورات 1 و 2 تکرار میشوند.

27

هنوز 4 تا دستور از بلاک حرکت مانده که هنوز در مورد آن‌ها چیزی نگفتیم، به سمت اشاره‌گر ماوس یا… . قرار بگیر، نوع دوم از دستورهای برو به، اگر روی لبه قرار گرفتی برگرد و حالت چرخش را… … … قرار بده.

28

 

در مثال شکل 2-9 استفاده از برخی از دستورات بالا را می‌بینیم.

در این برنامه، دو شکلک و یک صحنه داریم. شکلک‌های توپ بسکتبال و گربه است. می‌خواهیم وقتی که روی پرچم سبز کلیک کردیم، توپ هر جا اشاره‌گر ماوس است برود و در حین رفتن بچرخد و گربه هم توپ را دنبال کند و به سمت آن سُر بخورد. شروع کنید و این بازی را بسازید. مکانx و مکان y در بلاک تشخیص هستند.

چون ماوس و توپ می توانند در هر جای صحنه قرار گیرند، بنابراین حالت چرخش گربه به همه طرف است و  گربه همیشه به سمت توپ باید قرار بگیرد و به سمت آن سر بخورد. چون مختصات توپ یعنی مکان x  و y آن با مکان x و y  ماوس یکسان است، و مختصات ماوس را همیشه میتوانیم از دستورهای بلاک تشخیص ببینیم.

 

 

این مطلب را نیز بخوانید

تمرین بلاک حرکت 3-2

بلاک حرکت و دستورات مربوط به آن قسمت دوم

بلاک حرکت و دستورات مربوط به آن قسمت دوم در نرم افزار اسکرچ همیشه می‌توانیم موقعیت ...

بلاک حرکت 1

بلاک حرکت و دستورات مربوط به آن قسمت اول

بلاک حرکت و دستورات مربوط به آن قسمت اول حالا که ما محیط اسکرچ را ...

Capture

پروژه اول اسکرچ 3 دعوت تولد

دوستتان را به تولد دعوت کنید. بچه ها سلام! تو این جلسه ما میخواهیم برنامه ...

Capture

معرفی محیط اسکرچ

معرفی محیط اسکرچ اسکرچ یک زبان برنامه نویسی بسیار ساده و جذاب می‌باشد که به ...

داستان طوطی و شیر

چگونه کد نویسی را شروع کنیم؟ قسمت 5

چگونه کد نویسی را شروع کنیم؟ قسمت 5 کدها چگونه کار می کنند؟ خوب می ...

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

لطفا از فروشگاه محصولات ما بازدید فرمایید.