صفحه اصلی / نقد و بررسی / بلاک حرکت و دستورات مربوط به آن قسمت دوم
تمرین بلاک حرکت 3-2

بلاک حرکت و دستورات مربوط به آن قسمت دوم

بلاک حرکت و دستورات مربوط به آن قسمت دوم

در نرم افزار اسکرچ همیشه می‌توانیم موقعیت x و y یک شکلک را در بالا سمت چپ از ناحیه‌ی شکلک‌ها مشاهده کنیم. اگر بخواهیم این اطلاعات را ببینیم، می‌توانیم روی دستورهای گزارشگر جای x و جای y موجود در بلاک حرکت کلیک کنیم و نتیجه را ببینیم. برای دیدن مقادیر آن‌ها در صحنه کافیست بر روی کادرهای کنار این دستورها کلیک کنیم.

دستورات بلاک حرکت 2-1

نکته

دستورات بلاک حرکت روی مرکز شکلک اثر میگذارد. همانطور که در شکل 2-4 نشان داده شده است، فرض کنیم می‌خواهیم به شکلک ماوس 2 دستور دهیم به نقطه (100، 100) برود. این دستور مرکز شکلک ماوس 2 را روی نقطه‌ی (100، 100) می‌برد، به شکلک ماوس 1 دستور میدهیم به نقطه (0، 0) برود. این دستور مرکز شکلک ماوس1 را روی نقطه‌ی (0، 0) می‌برد. بنابراین، هنگام ترسیم یا انتخاب حالت برای شکلکی که قصد جابجایی در آن را دارید، توجه ویژه‌ای به مرکز آن داشته باشید! می‌توانیم جای آن را در ویرایشگر نمایِ حالتِ شکلک ببینیم و یا هر طور می‌خواهیم، تنظیم کنیم.

 

دستورات بلاک حرکت 2-2

بیایید تمرین کنیم

مختصات موشک را بعد از اجرای هر فرمان، در نمودار نشان دهید. برنامه در زیر نشان داده شده است.

تمرین بلاک حرکت 3-2

حرکت نسبی

اکنون شکل 2-5را در نظر بگیریم که موشک و هدف دیگری را نشان می‌دهد. این بار نمی‌توانیم اعداد x و y را ببینیم، بنابراین موقعیت دقیق شکلک را نمی‌بیینیم. حالا اگر مجبور بودیم به موشک بگوییم که چگونه به هدف برخورد کند،

ممکن است بگوییم: “سه گام حرکت کن، به راست بپیچ، حالا دو گام حرکت کن.

4-2 حرکت نسبی

دستوراتی مانند حرکت و چرخش دستورات حرکت نسبی هستند. برای مثال دستور اول بلاک حرکت “سه گام برو” در بالا باعث شد موشک به سمت بالا حرکت کند. دستور دوم بلاک حرکت “به راست بپیچ” جهت آن را تغییر داد. دستور سوم بلاک حرکت ” دو گام برو” باعث حرکت موشک به سمت راست شد. همانطور که مبینیم دستور سوم به دستور چرخش قبلی وابسته هست. برای همین به آن‌ها دستورات نسبی می‌گوییم.

درباره‌ admin

سعيده مفيدي نسب هستم. فارغ التحصيل كارشناسي ارشد دانشگاه خوارزمي در سال ٧٨. قريب به 14 سال است كه مديريت ارشد اجرايي آموزش كامپيوتر در مدارس را بعهده دارم. خدمت به كودكان عشق من است.

این مطلب را نیز بخوانید

Capture

معرفی محیط اسکرچ

معرفی محیط اسکرچ اسکرچ یک زبان برنامه نویسی بسیار ساده و جذاب می‌باشد که به ...

داستان طوطی و شیر

چگونه کد نویسی را شروع کنیم؟ قسمت 5

چگونه کد نویسی را شروع کنیم؟ قسمت 5 کدها چگونه کار می کنند؟ خوب می ...

چگونه کد نویسی را شروع کنیم؟ قسمت 4

اسکرچ چیست؟ می دانیم کدها یا همون دستورات ما به کامپیوتر به زبان مخصوصی به ...

31

کد نویسی را چگونه شروع کنیم؟ قسمت 3

با کد نویسی چه چیزهایی می توانیم بسازیم؟ میدانیم که تنها راهی که انسان ها ...

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

لطفا از فروشگاه محصولات ما بازدید فرمایید.