آخرین خبرها
صفحه اصلی / نقد و بررسی / معرفی محیط اسکرچ

معرفی محیط اسکرچ

معرفی محیط اسکرچ

اسکرچ یک زبان برنامه نویسی بسیار ساده و جذاب می‌باشد که به روش خلاقانه و جالب به شما کمک می‌کند تا با کنار هم قرار دادن بلوک‌های برنامه نویسی، انیمیشن، بازی، داستان و صحنه‌های موزیکالی را که در ذهن خود دارید، ایجاد نمایید و حتی بازی‌های خود را به دوستانتان هدیه دهید. اسکرچ سه به شما کمک می‌کند، راه حل‌های درست را طی انجام پروژه بیابید و مهارت حل مسئله شما را تقویت می‌کند. این نرم افزار را  می‌توانید بصورت آنلاین یا آفلاین داشته باشید. برای دانلود رایگان آن، در اینترنت کلمه‌ی “اسکرچ سه دسکتاپ” را جستجو و آن را به سادگی دانلود نمایید. ما سعی کردیم در طی چند درس و پروژه ساده‌ترین راه را برای یادگیری این نرم افزار عالی پیشنهاد و ارائه دهیم. در  درس اول در کنار هم، مطالب زیر را در رابطه با محیط  اسکراچ سه می‌آموزیم.

باز کردن برنامه

فارسی کردن زبان برنامه

معرفی صحنه و شکلک ها

ذخیره و بازیابی پروژه ها

دانلود و نصب برنامه اسکرچ سه

قبل از نصب برنامه توجه داشته باشید که اسکرچ ورژن۳ بر روی سیستم عامل ویندوز ۱۰ قابل نصب و اجراست و برای استفاده از اسکرچ در نسخه های قدیمی تر ویندوز باید اسکرچ ورژن ۲ را نصب نمایید. برای دانلود نرم افزار ابتدا وارد سایت WWW.RFK-CO.COM  شده و در منوی بالای صفحه روی دانلودها کلیک کنید و از آنجا دانلود نرم افزاراسکرچ سه  را کلیک و نرم افزار را دانلود نمایید. دانلود این نرم افزار رایگان و کافیست بعد از اتمام دانلود آن، روی RUN کلیک کنید.

باز کردن اسکرچ

روی آیکن برنامه اسکرچ    روی دسکتاب دوبار کلیک کنید. صفحه ای باز می‌شود، که معمولا به زبان انگلیسی هست و خوشبختانه ما قادر هستیم زبان این برنامه را به فارسی تبدیل کنیم.

فارسی کردن زبان برنامهض

روی آیکن انتخاب زبان ، کلیک کرده و زبان فارسی را انتخاب می کنیم. می بینید که صفحه برنامه فارسی می شود. به محیط برنامه اسکرچ «ویرایشگر اسکرچ» می گویند.

محیط برنامه ی اسکرچ

ص

شکلک

هر پروژه دارای  یک یا چند شکلک‌ است که ما می‌توانیم به آن‌ها حرکت دهیم؛ روی آن‌ها صدا گذاری کنیم، رنگ و حالت آن‌ها را تغییر دهیم و روی صحنه نقش های مختلف بازی کنند. در عکس بالا، شکلک گربه است.

 

آیکن شکلک

در پایین صحنه که همان «ناحیه تنظیمات صحنه » است، شما می‌توانید لیست همه‌ی شکلک‌هایی که در پروژه‌تان استفاده کرده‌اید را ببینید. به این شکلک های بند انگشتی « آیکن شکلک» گفته می شود. اگر در ناحیه تنظیمات شکلک، چند تا آیکن شکلک داشته باشیم، هر آیکون شکلک که آبی پررنگ باشد،«شکلک فعال» است. یعنی تمام نمایش ها در  ویرایشگر اسکرچ، اطلاعات مربوط به آن شکلک فعال است. اسم، اندازه، جهت و جا و موقعیت افقی و عمودی آن در صحنه با نام  (x ,y) بالای آن نوشته شده است. شما می‌توانید با کلیک کردن و تایپ مشخصات جدید، اطلاعات هر شکلک را هر طور مایلید، تغییر دهید.

حذف شکلک

دو راه برای حذف شکلک داریم. اول این که آیکن شکلک را کلیک کنیم و روی سطل زباله کلیک کنیم. راه دوم این است که روی آیکون شکلک راست کلیک کرده، و گزینه حذف را بزنیم.

کپی کردن شکلک

برای کپی کردن یک شکلک، روی آیکن شکلک، راست کلیک کرده و تکثیر را کلیک می کنیم همان شکلک را با نام دیگر به برنامه کپی می کند.

پس زمینه

می توانیم صحنه را با شکل های مختلف بپوشانیم به این شکل ها «پس زمینه» می گویند. در شکل بالا، پس زمینه سالن بسکتبال است. که البته می تواند به دلخواه عوض شود.

صحنه

ق

فضایی که شکلک ها و پس زمینه ها روی آن قرار دارند را «صحنه» می گویند. شکلک ها روی صحنه حرکت می کنن، می چرخند و همه دستورات ما را انجام میدهند. در شکل بالا، به مستطیل بزرگ سمت چپ ویرایشگر اسکرچ، که روی آن شکلک گربه و پس زمینه ی سالن بسکتبال قرار دارد، صحنه می گویند.  در صحنه ها ما در طول میتوانیم 480 قدم و در عرض 360 قدم برداریم. مرکز صحنه مثل محورهای مختصات دارای مختصات  )0و0( است. کنار ناحیه تنظیمات شکلک، ناحیه «تنظیمات صحنه» را داریم.

 

حذف و ویرایش پس زمینه:

برای حذف پس زمینه، روی پس زمینه در «ناحیه تنظیمات صحنه» کلیک کرده و آن را فعال می کنیم، سپس روی برگه پس زمینه

شده، صفحه ی ویرایش پس زمینه باز می شود.در آن ناحیه میتوانیم پس زمینه را حذف یا ویرایش کنیم.

بلاک های دستور

چون تعداد دستورها زیاد است، برای راحت تر پیدا کردن آن ها را با رنگ های متفاوت  در «بلاک های دستور» دسته بندی کرده ایم. هنگام دستور دادن به شکلک‌ها و پس زمینه ‌ها، روی بلاک مربوطه کلیک میکنیم تا دستورات آن بلاک در ناحیه ی دستورات نمایش داده میشوند.

بلاک های دستور عبارتند از حرکت، ظاهر، صدا، رویدادها، کنترل، تشخیص، عملگرها، متغییرها، قطعه های من.

هر کدام از بلاک ها را که انتخاب کنیم، جلوی آن چند دستور مربوط به آن بلاک نمایش داده می‌شود. مثلا وقتی بلاک دستور ظاهر را انتخاب می‌کنیم؛ مجموعه دستورات ” بگو سلام “، بگو “سلام به مدت 2 ثانیه” و … که همگی بنفش رنگ هستند باز می‌شوند.

ناحیه کد نویسی

برای دستور دادن به هر شکلک، دستورها را از بلاک دستور  انتخاب و به این ناحیه می‌کشیم.

برنامه

با قرار دادن چند دستور پشت سر هم که مانند پازل به هم وصل می‌شوند، یک برنامه به شکلک می‌دهیم که با فشار دادن اولین آن‌ها، دستورات از بالا به پایین پشت سر هم اجرا می‌شوند.

ناحیه صحنه

برای انتخاب  پس زمینه های مختلف و یا تغییر روی  پس زمینه ای که از قبل انتخاب کرده‌اید، می‌توانید از مستطیل ناحیه  پایین سمت چپ استفاده کنید.

کافیست روی «آیکن پس زمینه»کلیک و گزینه‌های مختلف مانند جستجو، ویرایش، انتخاب تصادفی و بارگذاری از کامپیوترتان را انتخاب نمایید.

ذره بین : جستجو در پس زمینه های موجود در کتابخانه ی نرم افزار

قلم مو: کشیدن پس زمینه ی دلخواه

انتخاب تصادفی: خود نرم افزار برای شما از کتابخانه اش پس زمینه انتخاب می کند

بارگذاری: می توانید از عکس های داخل کامپیوترتان استفاده کنید، کافیست جای آن را بدانید.

بزرگ کردن صحنه

برای دیدن صحنه به حالت کل صفحه، روی این علامت  در بالای صحنه کلیک می‌کنیم. این حالت به شما کمک می کند، راحتتر خروجی خود را ببینید و فقط صحنه به تنهایی را میبینید و صحنه تقریبا کل مانیتور شما را می پوشاند و اثری از بلاک دستورها و ناحیه ی کد نویسی و … نیست جز صحنه. برای برگشت به حالت ویرایش کافیست مجددا روی آن کلیک کنید.

برای دیدن بقیه ی مطلب اینجا کلیک کنید.

 

این مطلب را نیز بخوانید

99

خبر جدید

در کتاب ورق زن زیر بخشی از فصل دوم آن را ببینید: برای این که ...

mock up2

راه های تبدیل تصویر برداری به شطرنجی

انتشارات روشنگران راه فردا                    www.rfk-co.com سلام ...

27

سه نکته پر کاربرد در برنامه نویسی اسکرچ

سلام بر دوستان و همراهان عزیز. در این پست قصد دارم در مورد سه نکته ...

2020-12-09_03-27-53

تفاوت اسپرایت(شکلک) بصورت برداری و شطرنجی در ادیتور نقاشی اسکرچ

با سلام خدمت دوستان و همراهان عزیز. امروزردر مورد دو حالت ِادیتور نقاشی اسکرچ و ...

mock up

دستور مهر بزن و تفاوت آن با دستورات قلم اسکرچ

سلام بر دوستان و همراهان گرامی در این پست قراره در مورد دستور مشابه من ...

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

لطفا از فروشگاه محصولات ما بازدید فرمایید.